Spring 2011


We are at crunch time for spring league and things are coming together. We have 14 confirmed teams and 2 feelers out there. If you have any intrest in putting a team in please contact Traver at 406-239-5395. The schedule will be posted below and online this evening.

Division 1-Rocks on Ice/cURL/Absolute Health/Garden City Rockettes
Division 2– Molson Canadians/Silver Slipper/Silver Slipper 2/Rockstars
Division 3-Stone Rollers/Slip and Slide/Osprey Curling/Ice Carvers
Divsion 4-Eh Team!/Equipo Mexico/TBA 1/TBA2
*Divisions have nothing to do with skill level. Just a way to separate out the league

Week 1 Friday April 8th
6pm S1 Rocks on Ice (5) vs cURL (8)
6pm S2 Molson (11) vs Silver Slipper 2 (4)
6pm S3 Eh Team! (5) vs Equipo Mexico (9)
6pm S4 Stone Rollers (4) vs Slip n Slide (6)
8pm S1 Absolute Health (16) vs Garden City Rockettes (1)
8pm S2 Silver Slipper 1 (1)  vs Rockstars (16)
8pm S3 Osprey (9) vs Ice Carvers 3

Week 2 Friday April 29th
6pm S4 Rocks (4) vs Absolute (10)
6pm S3 Molson (11) vs Slipper 1 (3)
6pm S2 Stone Rollers (9) vs Osprey (8)
6pm S1 Equipo (14) vs Swiffers (3)
8pm S4 cURL (9) vs Garden City Rockettes (5)
8pm S3 Slipper 2 (4) vs Rockstars (8)
8pm S2 Slip n Slide (9) vs Ice Carvers (2)
8pm S1 Eh Team (1) vs TBA 1 (0)

Week 3 Friday May 6th
6pm S3 cURL (7) vs Absolute (8)
6pm S2 Slipper 2 (2) vs Slipper 1 (16)
6pm S4 Slip n Slide (9) vs Osprey (6)
6pm S1 Equipo (8) vs TBA 1 (3)
8pm S3 Rocks on Ice vs Garden City Rockettes
8pm S2 Molson (3) vs Rockstars (5)
8pm S4 Stone Rollers (6) vs Ice Carvers (7)
8pm S1 Eh Team! (7) vs Swiffers (1)

Spring League Playoffs:
The spring league playoffs will run as follows:  All #1 seeds playoff against each other for 1st place.  All # 2 seeds playoff for 5th place.  All #3 seeds playoff for 9th place and all 4th place teams playoff for 13th and the toilet bowl!  The winners of the seeded brackets will play each other in week 5. The losers will play each other also in week 5. Divisional tie breaker system for tied teams was point differential.

Week 4 Friday May 13th
6pm Slip n Slide (6) vs Equipo (7) Sheet 1 (1 seed)
6pm Eh Team (6) vs Stone Rollers (11) Sheet 2 (3 seed)
6pm Ice Carvers (16) vs (0)   Sheet 3 (4 seed)
6pm Swiffers (6) vs Osprey (7) Sheet 4 (2 seed)
8pm Absolute Health (9) vs Rockstars (5) Sheet 1 (1 seed)
8pm Silver Slipper 1 (6) vs Rocks on Ice (10) Sheet 2 (3 seed)
8pm Silver Slipper 2 (3) vs GC Rockettes (8) Sheet 3 (4 seed)
8pm cURL (4) vs Molson (7) Sheet 4 (2 seed)

Week 5 Sunday May 22nd
430pm Slip N Slide (6) vs Rockstars (5) 3rd place game sheet 1
430pm Swiffers (0) vs cURL (1) 7th place game sheet 2
430pm Slipper 2 vs TBA 15th place game sheet 3
430pm Eh Team (8) vs Slipper 1 (7) 11th place game sheet 4
645pm Osprey (14) vs Molson (0) 5th place game sheet 1
645pm Stone Rollers (9) vs Rocks on Ice (5) 9th place game sheet 2
645pm Ice Carvers (10) vs Garden City Rockettes (5) 13th place game Sheet 3
645pm Equipo Mexico (8) vs Absolute Health (9) Championship game Sheet 4